Orvosi-, gyógyszerészeti szakmai adattartalom
Gyógyszer-információs adatbázisaink integrálhatók, azaz modulként épülnek be olyan informatikai rendszerekbe, amelyek az orvosi rendelőkben, patikákban, és intézményeken belül működnek. Az informatikai rendszereket adatbázisaink gyógyszerészeti-orvosi szakmai tartalommal töltik meg.
A gyógyszer-információs adatbázisról bővebben:
-
Teljes gyógyszertörzs: Az NEAK-PUPHA adatok kiegészítéseként, TTT kóddal összekötve, megtalálható az összes alkalmazási előirat adata, kódolt és szöveges formában is.
-
BNO javallatok, ellenjavallatok, figyelmeztetések: A BNO-kódok alapján összerendeltük a készítményeket (ATC-kód és hatóanyag alapján) a gyógyszer javallatával, ellenjavallatával és a figyelmeztetésekkel. Egy konkrét gyógyszer felírása során a rendszer így képes felajánlani a szóba jövő BNO-kat. A rendszer ellenőrzi az ellenjavallatokat és figyelmeztetéseket, így pl., ha egy készítmény ellenjavallatában szerepel a diabetes mellitus, és a kezelést igénylő beteg cukorbetegségben szenved, akkor a program erre figyelmezteti a felhasználó orvost. Hasonlóképp figyelmeztet akkor is, ha a segédanyagok között glükózt talál.
-
Intelligens BNO kereső: A betegségek, kórképek, tünetek szinonimákkal is megfogalmazva vannak lekódolva, ebből adódóan bármilyen megfogalmazást használva eljutunk az adott készítményhez.
-
BNO-gyógyszerkereső: Gyógyszerválasztás BNO-kód alapján, melynek eredményeképp egy adott BNO-kódra (betegségre, kórképre) konkrét készítményeket ajánl a program.
-
Terhesség/szoptatás esetén figyelmeztetés: Az alkalmazási előirat alapján a program figyelmeztet a terhesség vagy szoptatás alatt alkalmazandó változtatásokra, figyelmeztetésekre, vagy ellenjavallatokra.
-
Keresztallergia vizsgálat: Ismert gyógyszerallergia esetén a választandó készítmény adhat-e keresztallergiás reakciót és ennek mi a veszélye.
-
Segédanyag-intolerancia vizsgálat: A készítmények segéd- és vivőanyagai kódolt formában állnak rendelkezésre, ezért intolerancia esetén figyelmeztet, ha a beteg a vivőanyagra érzékeny.
-
Gyógyszer interakciós rendszer: A készítmények, illetve a hatóanyagok közötti interakciót figyeli, és tájékoztatja a felíró orvost, a kölcsönhatásokról és azok várható következményeiről. A rendszer tartalmazza a főbb nemzetközi (Martindale, Rote Liste, PDR) források adatait és a hazai OGYÉI alkalmazási előiratok információit is.