Feltöltés Dátuma: 2016.04.29. | RP-info Hírek

Mi történik a gyógyszerekkel? Interakciók és egyéb nyalánkságok

Az egyéni gyógyszeres terápia kidolgozását támogatja a legújabb fejlesztésű, intelligens gyógyszer-információs szoftver. Az egyik legnagyobb tudású gyógyszeradatbázis – Magyarországon egyedülálló módon – nem csak az alkalmazási előiratok, hanem a nemzetközi tudományos források alapján is monitorozza a gyógyszerek közötti lehetséges kölcsönhatást. Az adatbázis tartalmazza az OÉTI által jóváhagyott étrend-kiegészítőket, valamint a gyógynövény-interakciókat is, így egy kattintással ellenőrizhetik az orvosok.

Nem kérdéses, hogy a gyógyszerek adagolását pontosan figyelik az orvosok. Ehhez képest azonban jóval kevesebb szó esik a gyógyszerek felszívódásával, eloszlásával, lebomlásával és eltávolításukkal kapcsolatban.
Számos vegyület felszívódásában játszik jelentős szerepet az elfogyasztott ételek jellege. Nem elhanyagolhatók a gyógyszerek vivőanyagai sem, hiszen például a laktóz több száz tabletta vivőanyaga, és laktóz-intolerancia esetén ez a felszívódást is jelentősen befolyásolja.
Nyilvánvaló, hogy mind a zsírban, mind a vízben oldódó vegyületek a különböző alkatú emberekben eltérő mennyiségű terekben oszlanak meg. Ezen tényezőket az orvosok olykor figyelembe veszik a testsúlykilogrammra, testfelületre, vagy GFR szerint adagolt gyógyszerek esetén; azonban zsírtömegre, vagy keringő folyadékmennyiségre szabott adagolás a gyakorlatban nem létezik (pedig valójában ezek lennének optimálisak).
Számos gyógyszer esetében ismertek a metabolizmus fő útvonalai. Mára a metabolizmusban résztvevő enzimek fő genotípusai is ismertek, sőt, vannak adatok indukálhatóságuk, illetve blokkolásuk tényezőiről is. A képződő metabolit ráadásul lehet aktív, vagy inaktív, illetve toxikus is. Az anyagvegyület, illetve a metabolitok eltávolítását az esetek többségében a vese végzi el, természetesen ennek betegségeitől, a folyadékfogyasztástól, illetve a vizelet PH-jától is függően.

Alig van olyan idős ember, aki csak egyféle gyógyszert kap. A gyógyszer-interakciók legfontosabb helyszíne májunk citokróm P450 rendszere. A gyógyszerek meghatározott enzimeken bomlanak, de emellett gátolhatják, vagy serkenthetik is ugyanezen enzim működését, valamint sajnos befolyásolhatják más enzimek aktivitását is. A serkentés, vagy gátlás is lehet oly mértékű, hogy tízszeres, vagy tizedannyi hatóanyag vált ki ugyanolyan hatást. Az ételekben lévő aktív vegyületek is hasonlóan jelentős változásokat hozhatnak a P450 rendszerben. Mára szinte közismert a grapefruit enzimgátló, illetve az orbáncfű enzimserkentő hatása.

Valószínűsíthető, hogy a jövőben a gyógyszerek adása előtt fel kell térképezni a felszívódásban, metabolizmusban, illetve kiürülésben szereplő fehérjéink genetikáját, és tekintettel kell lenni az ételekre, étrend-kiegészítőkre és tápláltsági állapotra is, majd ennek alapján fogja az orvos előírni a pontosabb dozírozást. Ehhez képest ma még a betegek olyan szereket kapnak melyek közül soknak, egyetlen hatáserőssége létezik.

Az egyéni terápia jövője ki tudja, hogy mikorra forrja ki magát, addig is segítségükre lehet a gyógyszerek, az étrend-kiegészítők, gyógynövények közötti lehetséges interakciók ellenőrzésében az RP-info szoftver, melyet a Magyar Orvosi Kamara ingyenesen biztosít az orvosoknak. Az egyedülálló gyógyszer-információs szoftver naprakészen rendszerezi a rendeleteket, protokollokat és gyógyszeradatokat.

A szoftver a mellékelt linkről tölthető le: RP-info letöltés

Cím:
,
Szakterületek:
Telefonszám: